Wybór szkoły nauki jazdy. Czym się kierować?
- Szczegóły
Wielu kandydatów na kierowców zastanawia się, która szkoła nauki jazdy będzie dla nich najlepsza, a przede wszystkim odpowiednio przygotuje ich do egzaminu. Wbrew pozorom wybór ten wcale nie jest łatwy. Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji? Ceną, lokalizacją, a może podejściem instruktorów do kursantów? Jakie czynniki mogą wpłynąć na zdanie tego ważnego egzaminu?
Wybór szkoły jazdy – na co powinni zwracać uwagę kursanci?
Podstawowym elementem, na który zwracają uwagę kursanci, jest cena. Kurs na prawo jazdy kategorii B to wydatek od około 1300 złotych do nawet 2200 złotych w zależności od wybranej szkoły nauki jazdy. Już na tym etapie warto sprawdzić, co dokładnie zawarte jest w tej cenie – np. czy otrzymuje się dodatkowe materiały szkoleniowe. Wpłynie to na uniknięcie nieprzewidzianych wydatków, które dodatkowo obciążą budżet kursanta. Innym kryterium wyboru może być liczba dostępnych instruktorów. W szkołach jazdy, gdzie zatrudnionych jest zaledwie kilku instruktorów, zdarza się, że trzeba bardzo długo czekać na jazdy, przez co opóźnia się sam termin egzaminu. Ważną kwestią jest także sama lokalizacja szkoły nauki jazdy. W przypadku, kiedy kandydaci na kierowców planują zdawanie egzaminu w konkretnym mieście, może mieć to kluczowe znaczenie. Nie bez znaczenia mogą okazać się także opinie wcześniejszych kursantów, którzy już korzystali z usług szkoły nauki jazdy.
Co powinna oferować dobra szkoła nauki jazdy?
Wybór szkoły nauki jazdy to nie tylko odpowiednia cena kursu, lokalizacja czy opinie znajomych. Decydując się na konkretną szkołę, należy zwrócić uwagę, czy dysponuje ona niezbędnym do przeprowadzenia kursu zapleczem. Powinna mieć między innymi:
- swoje biuro – oznaczone nazwą oraz adresem – które przystosowane jest do przechowywania dokumentów kursantów,
- przynajmniej jedną salę wykładową, o powierzchni nie mniejszej niż 25 metrów kwadratowych, na której prowadzone będą zajęcia z wiedzy teoretycznej – sala musi być wyposażona w ławki oraz krzesła,
- utwardzony plac manewrowy, wyłączony z ruchu innych pojazdów, na którym kursanci odbywać będą swoje szkolenia,
- przynajmniej jeden pojazd do każdej z dostępnych kategorii prawa jazdy,
- odpowiednie wyposażenie dydaktyczne do prowadzenia zajęć z wiedzy teoretycznej.
Dobra szkoła nauki jazdy to nie tylko odpowiednie zaplecze do nauki, ale także wykwalifikowani instruktorzy z właściwym podejściem do kursanta. Może okazać się, że nawet najlepsze materiały dydaktyczne czy nowy samochód nie będą tak ważne, jak osoba szkoląca przyszłego kierowcę.