Jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. C+E?
- Szczegóły
Kariera kierowcy zawodowego wiąże się z możliwością łatwego znalezienia zatrudnienia z atrakcyjnym wynagrodzeniem, a także wykonywaniem ciekawej, choć trudnej pracy. Korzystne perspektywy finansowe oraz szanse na dość swobodny wybór pracodawcy skłaniają wiele osób do zainteresowania się warunkami, jakie trzeba spełnić, by móc prowadzić samochód ciężarowy z przyczepą albo ciągnik siodłowe z naczepą. Kluczem do postawienia pierwszych kroków w zawodzie jest ukończenie kursu na prawo jazdy kategorii C+E. Przekonajmy się, jakie są związane z przystąpieniem do niego wymagania oraz sprawdźmy, jak wygląda szkolenie.
Jakie są warunki rozpoczęcia szkolenia na prawo jazdy kategorii C+E?
Prawo jazdy kategorii C+E pozwala na kierowanie samochodem ciężarowym, a więc autem o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony ciągnącym ciężką przyczepę albo naczepę. Przystąpienie do szkolenia może nastąpić na 3 miesiące przed ukończeniem 21 lat. Od tej zasady istnieje jednak wyjątek, który dotyczy kandydatów, którzy wcześniej uzyskali świadectwo kwalifikacji zawodowej po kwalifikacji wstępnej w wymiarze 280 godzin. W takim przypadku granicznym wiekiem będzie ukończenie 18. roku życia. Kolejnym warunkiem jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. W kursie na prawo jazdy na samochód ciężarowy z przyczepą można wziąć udział już po zdobyciu prawa jazdy kategorii C albo połączyć oba te cykle szkoleniowe. Wymaga to podwójnej rejestracji na profilu PKK, jednak wiąże się ze zmniejszeniem liczby godzin zajęć praktycznych. Konieczne jest również przedstawienie pozytywnego wyniku badania lekarskiego oraz zaliczenie psychotestów.
Jak przebiega kurs na prawo jazdy kategorii C+E?
Kurs na prawo jazdy kategorii C składa się z 20 godzin zajęć teoretycznych oraz 30 godzin jazdy. Kurs C+E po wcześniejszym zdobyciu prawa jazdy kategorii C będzie oznaczał 20 godzin teorii oraz 25 godzin jazd. Wybierając kurs łączony C+E zyskuje się zmniejszenie liczby godzin obejmujących teorię przy tej samej liczbie godzin nauki praktycznej, a więc 20+25 godzin. Warto wspomnieć, że praca kierowcy wiąże się z ciągłym doskonaleniem – niezbędne do jej podjęcia Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej musi być odnawiane co 5 lat.