Trochę historii PZM
Historia Polskiego Związku Motorowego, będąca jednocześnie historią naszych ośrodków nauki jazdy, sięga 1950 roku. Powołano go do życia poprzez połączenie dwóch, posiadających bogatą tradycję organizacji – założonego w 1909 roku Automobilklubu Polskiego oraz Polskiego Związku Motocyklowego istniejącego od 1924 roku.
Przekształcenie PZM
W 1989 roku doszło do przekształcenia PZM w związek stowarzyszeń rozsianych na terenie całego kraju. Podstawą działalności organizacji, która skupia entuzjastów motoryzacji, jest Prawo o Stowarzyszeniach (ustawa z dnia 7.04.1989 r.). Zgodnie z wymogami wyżej wymienionego dokumentu stworzono statut związku, regulujący jego działalność oraz wyznaczający cele działalności. Należą do nich np. popularyzacja historii motoryzacji oraz propagowanie właściwych zachowań i norm bezpieczeństwa wśród uczestników ruchu drogowego. Obszarem zainteresowania członków stowarzyszenia są również kwestie związane z turystyką motorową i caravaningiem. Organizacja zajmuje się także renowacją pojazdów zabytkowych oraz innych pojazdów kołowych i ich pokazami. Celem, jaki stawia sobie związek, jest również rozwijanie sportu motorowego i to zarówno masowego, jak i wyczynowego.
Różne zadania
Polski Związek Motorowy pośredniczy także w obrocie ubezpieczeniami oraz w sprzedaży winiet pozwalających na jazdę po autostradach poza granicami kraju. Oferuje też usługi w zakresie rzeczoznawstwa. Należy do niego również rozbudowana sieć stacji obsługi i kontroli pojazdów.
Jednym z najważniejszych obszarów działalności organizacji są kursy nauki jazdy. Na terenie województwa lubelskiego zadania te realizują dwie placówki: